ماهیان آکواریومی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دیسکس

به ادامه مطلب بروید


دیسکس از خانواده سیچلایدها بوده و بومی آمریکای جنوبی می باشد. این ماهی ها تا حدود 18 – 15 سانتیمتر رشد می کنند. دیسکسها دارای انواع رنگاهی گوناگونند. مانند دیسکس آبی، قهوه ایی، سبز که معمولا در 15 ماهگی بالغ می شوند . جفتها معمولا داخل گله خودشان همدیگر را انتخاب کنند. یکجفت مولد دیسکس خوب از تخمها مراقبت می کنند. و معمولا هر 15 روز یکبار تخمریزی انجام می دهند. آب دیسکسها باید دارای سختی 3 تا 5 درجه DH باشد و دمای آب آنها 27 درجه سلسیوس ثابت باشد و نیز باید تا حدودی اسیدی باشد . اگرچه دیسکوس ها ماهیان صلح جویی هستند ولی نگه داری آنها بصورت جداگانه در تانک توصیه می شود زیرا دمایی که آنها نیارمند آن هستند از دمای قابل تحمل بسیاری از گونه ها بالا تر است. و با وجود این بهتر است به ماهیان صلح جو و گرما دوست چون تترایل کاردنیال، لوچ دلقک و … نگه داری شوند. دیسکوس ها نباید با آنجل هایی که از بیماری انگلی رنج می برند نگهداری شوند.
دیسکس ها باید در تانکهای بزرگ و دراز با کف پوش نرم و لایه ای از گیاهان شناور به منظور کنترل و کمتر کردن نور نگهداری شوند. سنگ و یا صخره ها نباید به قدری بزرگ باشند که فضای شنا کردن را از آنها بگیرد. توجه ویژه ای نیز باید به کیفیت آب نمود. تعویض مرتب قسمتی ازآب یکی از نیاز های اساسی این ماهی هاست.
به دلیل این که تشخیص جنسیت آنها تا حدی مشکل است، بهترین راه داشتن 6 ماهی کوچک برای انتخاب جفت می باشد.
 
اگر آنها در شرایت مطلوب نگهداری شوند( آب نرم و کمی اسیدی با تعویض هفتگی مقداری از آب ) دیسکوس ها راحت تر در آکواریوم تکثیر خواهند شد ولی باز هم تکثیر آنها امری مشکل است. دیسکسها تخمهایشان را روی اشیاء شیب دار می گذارند. معمولا 48 ساعت بعد از تخمگذاری تخمها باز خواهند شد.
لاروهای دیسکس سه روز احتیاج به هیچ غذایی ندارند چون از کیسه زرده ایی مجهز که در زیر شکم دارند تغذیه می کنند. از صبح روز چهارم بعد از تولد لاروها به بدن والدین خود می چسبند و از لعابی که از پوست آنها تراوش می شود تغذیه می شود تغذیه می کنند. بعضی معتقدند که تخمهای خراب و تجزیه شده که رشد باکتریها را همراه دارد می تواند غذای چند روز لاروهای دیسکس باشد ولی چیزی که ثابت شده است حضور والدین در هر حالت برای غذا دادن و پرورش لاروهای دیسکس کاملا واجب ضروری است. زمانیکه بچه ها بخوبی شنای آزاد پیدا کنند و بتوانند نوزادان میگو را بخورند می توان والدین را از آنها دور ساخت و مولدین را برای نوبت بعدی تخمریزی آماده ساخت. تعویض آب به رشد و شادابی بچه های دیسکاس کمک می کند. زیرا آب دیسکسها بر اثر مدفوع و غذاهای اضافی و مانده در آکواریوم آلوده و کمی اسیدی می شود که در نتیجه آب باعث سوختن لبه های باله و دم آنها خواهد شد. از طرفی دیگر بر اثر تبخیر آب املاح موجود در آب مانند نمکهای کلسیم و منیزیم باقی می مانند و آب را سنگین می کنند که برای دیسکسها قابل تحمل نیست. بنابراین بهتر است همواره باندازه ایی که آب تبخیر می شود. به همان اندازه هم شما آب از آکواریوم خارج کنید. سپس آب آماده و مناسب اضافه کنید تا همواره تعادل بین املاح موجود در آب و سختی آب برای دیسکسها برقرار باشد.

ماهیانی همچون سیچلاید و دسته
سیمفیسادن (symphysodon) از خانواده Discus از دید بسیاری از پرورش دهندگان ماهیانی هستند كه شدیدا به آب تازه و در نتیجه تعویض آب نیاز دارند. به این ترتیب Discus كه به عنوان شاه ماهی آكواریم شناخته میشود ظاهری زیبا و جذاب و رفتاری فوق‌العاده دارد.
آب با دمای پایین استرس زاست و بمرور زمان باعث از بین رفتن
Discus میشود و بخصوص باعث آسیب پذیر شدن نسبت به تاژكهای(Flagellate ) رودوی یا هگزامیتا میشود. بهترین دما برای این ماهی بین 30ـ28 درجه سانتیگراد است و دماهای بالاتر تا 32 درجه سانتیگراد برای زمانی كه ماهی به خانه جدید خود منتقل میشود.دمای بالا نیروزاست و ازاین رو تا ماهی‌ها به محیط جدید عادت كنند برایشان مفید است. دمای بالای آب برای زمانی كه ماهی تحت درمان است نیز مفید است چراكه سرعت سوخت و ساز بدن ماهی را افزایش میدهد و موجب تاثیر گذاری سریعتر داروها نیز میگردد
شما باید قبل از آوردن
Discus خود به خانه تانك آب آماده و فیلترهای رشد كرده داشته باشید. این كار اشتباهی است اگر تصمیم دارید ابتدا ماهی را خریده و سپس تانك آن را آماده كنید چراكه این روش قبلا امتحان شده و در اكثر موارد نتایج نام مطلوبی بدست آمده.
اگر شما بدفعات یا بصورت مداوم آب را عوض نمیكنید
فرقی نمیكند كه شما چه فیلتری استفاده میكنید(تا زمانی كه فشار زیادی نداشته باشد ). بسیاری از پرورش دهندگان Discus كه از اسفنجهای بزرگ تصفیه كننده آب در تانكرهایی با حداكثر 110 لیتر آب (كه زیاد شلوغ نیستند) استفاده میكنند از آن راضی هستند. برای تانكرهای بزرگ با تعداد بیشتر ماهی باید از سیستم تصفیه قویتری استفاده كرد. اگر شما در ابتدای كار هستید و از ماهی های كوچك نگهداری میكنید از نوع اسفنجی كه باكتری‌های فیلتر زیستی در آن رشد كرده میتوانید براحتی استفاده كنید و اگر نمیتوانید صبر كنید تا باكتری‌ها بطور طبیعی رشد كنند میتوانید از باكتریهای مخصوص تسریع رشد آن استفاده كنید. با این كار امكان انتقال بیماری با یك اسفنج كهنه و پیر را نیز كاهش میدهید. برای 6 Discus جوان (5 تا 5.7 سانتیمتری) تانكری با 75 لیتر ظرفیت مناسب است و برای اینكه بتوانید از آن برای بلند مدت استفاده كنید تانكری 110 لیتری مناسب تر خواهد بود.
معمولا بهتر است كه ما كار خود را با 6 ماهی شروع
كنیم و حداقل این رقم 3 ماهی خواهد بود زیرا امكان دعوا بین دو Discus وجود دارد و ماهی سوم در واقع میتواند نقش میانجی و خنثی كننده حس پرخاش جویانه دو ماهی دیگر را داشته باشد. با وجود این ، در دعواهای بین Discus های كوچك امكان كشته شدن یكی از آنها وجود ندارد و این صحنه نه دیدنی است و نه اینكه سودی برای هیچیك از دو ماهی دارد. نهایتاً بهترین راه اینست كه در ابتدا 3 جفت ماهی را در یك آكواریم قرار دهیم و بمرور زمان ماهیهای ضعیفتر را از این جمع خارج كنیم. در نهایت كار به جایی میكشد كه تنها 2 ماهی در آكواریم خواهند ماند و این دو ماهی جفتی بسیار ارزشمند خواهند بود كه احتمالا بزودی شروع به تخم ریزی خواهند كرد .

تشخیص نر و ماده دیسکس از هم و انتخاب جفت مناسب:
متاسفانه تشخیص نر و ماده این نوع در دوران قبل از بلوغ هنوز هم به سختی انجام می شود.اما مواردی چند وجود دارد که شاید به وسیله آنها بتوان تا حدی و نه به طور ۱۰۰
درصد نر و ماده دیسکس را در دوران قبل از بلوغ تشخیص داد.
اولین مورد شکل ظاهری کله دیسکاس ها می باشد. معمولا دیسکس های نر دارای یک شکستگی کوچک بر روی پیشانی خود هستند. در حالی که در دیسکس های ماده اکثرا پیشانی بدون شکستگی و دارای سطحی صاف است.
 
از طرفی شکل ماده ها معمولا دایره ای تر و شکل نرها کشیده تر و بلندتر است.
روش دیگر که احتمال آن بسیار ضعیف است تشخیص بر اساس شکل باله بالا می باشد. بر اساس این روش معمولا انتهای باله ماهی های نر دیسکاس تیز گوشه و در ماهی ماده گرد گوشه است. به هر حال مطمئن ترین روش تشخیص شناخت از روی شکل دستگاه تناسلی ست که فقط در دوران بعد از بلوغ میسر است.

انتخاب جفت یا گروه كوچكی از
Discus كه قرار است با هم زندگی كنند كار بسیار طاقت فرساییست. اصولا در این رویه سلامت ماهی ها خیلی بیشتر از نژاد و رنگ آنها اهمیت دارد. دنبال ماهی باشید كه شكل ظریف و گردی دارد و اثر زخم یا نقصی بر روی آن دید نمیشود ، تعداد باله هایش درست باشد و اندازه چشمهاشی با اندازه ماهی تناسب داشته باشد. Discus ی كه چشمهای بزرگ و جسه كوچكی دارد نشان دهنده اینست كه بشدت ترسانده شده و حداكثر رشد خود را نخواهد كرد. بدنبال Discus ی باشید كه چشمهای قرمز و یا كهربایی و یا رنگی روشن داشته باشد. رنگ سیاه یا رنگهای كدر نشان دهنده بیمار بودن ماهی است. حركت همزمان آبشش های ماهی نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر ماهی با یك آبشش خود به سختی نفس میكشد و آبشش دیگر بسته مانده احتمالا آن ماهی به فلوك آبششی مبتلا شده. البته فلوك آبششی و بسیاری دیگر از بیماریهای Discus بسادگی با كمی تجربه و مراقبت درمان میشوند اما اگر این تجربه اول شما در زمینه نگهداری Discus است ، بهتر آنست كه شما برای بار اول با این گونه مشكلات روبرو نشوید. شما همچنین باید فضولات ماهی را نیز بنگرید. اگر ضایعات تیره ای در ته تانكر دیدید دلیل خوبی برای اثبات سلامت ماهی و عدم ابتلای آن به انگلهای رودوی میباشد. فضولات سفید چه در ته آكواریم و چه متصل به بدن ماهی نشان دهنده انگلهایی چون كاپیلاریا ، هگزامیتا و ... میباشد. باز گفتن این نكته ضرورت دارد كه همه این بیماریها قابل درمان هستند اما این كار برای مبتدیها كار خسته كننده و پر زحمتی خواهد بود. اگر شما ماهی خود را از یك فروشگاه خریداری میكنید خالی از فایده نیست كه ماهی را هنگام غذا خوردن نیز نگاه كنید. اگر دیدید كه با اشتها غذا میخورند میتوانید مطمئن باشید كه در وضعیت خوبی هستند و در خانه شما نیز به این صورت خواهند ماند.

 انتخاب دیسکس سالم:

- اولین گام نگاه کردن به دیسکوس ها در ماهی فروشی است. آیا ماهی ها فعال هستند و در گوشه ای پنهان نمی شوند؟ دیسکوس هایی که مریض هستند و یا شوک بدانها وارد شده تیره تر و کمرنگتر می شوند.

- چک کنید و ببینید آیا ماهی مریض و یا مرده در تانک آنها وجود دارد. اگر چنین بود از انتخاب ماهی از آن تانک خودداری کنید.

- نشانه هایی از دارو در آب آکواریوم بدین معنی است که دیسکوس ها مریض هستند یا تازه از یک مریضی باز گشته اند.

- آیا زخم ها و یا جراهاتی روی بدن ماهی وجود دارد؟

- آیا آبشش ها کوتاه و یا نافرم نیستند؟ ( رویه های آبشش باید بطور کامل آبشش را بپوشانند.) همچنین تنفس سنگین را نیز چک کنید.

- چشم ها باید ساف و شفاف باشند. باید از دیسکوس هایی با چشمان کثیف – کدر و تار دوری کنید.

- از ماهی هایی با اسکلت بندی کج و نافرم اجتناب نمایید.

- نگاهی دقیق به ماهی ها کنید و از عدم وجود هر گونه انگل خارجی بر روی بدن ماهی ها اطمینان حاصل کنید.

- همچنین اگر ممکن باشد از فروشنده بخواهید که به آنها غذا بدهد و مشاهده کنید که آیا اشتهای کافی و مناسب دارند.

- از خرید ماهی هایی که باله های نازک و لاغر دارند خودداری کنید. این مورد می تواند از وجود انگل های خارجی ناشی شود.

- دیسکوس سالم باید دارای پیشانی عریض و بزرگ باشد.

- از ماهی هایی که پولک های کامل و مرتب ندارند دوری کنید.

- اطمینان حاصل کنید که اندازه چشم ها در مقایسه با بدن بزرگ نیست. این حالت نشان دهنده عدم رشد کامل ماهی می باشد. ( سن ماهی نسبت به اندازه آن بیشتر است.)

- دیسکوس باید اندامی گرد داشته باشد.

- از خرید ماهی هایی که باله هایشانم را جمع می کنند خود داری کنید.

و اما نکات دیگر:

۱- دقت کنید که ماهی به حرکات دست شما عکس العمل نشان دهد.

۲- بدن ماهی دارای زخم و هیچ نوع لکه غیر عادی رنگی نباشد.

۳- رنگ ماهی تیره نباشد.

۴- چشمهای ماهی کدر و یا برجسته نباشند.

۵- ماهی با سر رو به پایین شنا نکند.

۶- باله ها و دم ماهی پوسیده و یا دارای لکه های سفید نباشد.

۷- تنفس ماهی بسیار بالا و یا بسیار پایین نباشد.در صورتی که حتی یک ماهی درون مخزن دارای تنفس بالایی بو د و یا با یک آبشش تنفس میکرد از خرید دیسکاس در آن مخزن منصرف شوید.

8- ماهی باله ها ی بالایی و پایینی خود را باز کرده باشد.

۹- ماهی از جانب ماهی های دیگر مورد حمله قرار نگیرد.

۱۰- شکم ماهی فرورفته نباشد ( مثل اینکه با انگشت داخل خمیر فشار داده شود و نقش فرورفتگی آن بماند).

۱۱- ماهی در یک گوشه آکواریوم ساکن و بی حرکت نباشد.

۱۲- مدفوع دیسکاس شفاف نباشد.

۱۳- پیشانی ماهی تقریبا به اندازه چشمها باشد.

۱۴- دیسکاس ها سرما نخورده باشند. برای این کار درجه مخزن را چک کنید . این درجه باید بین ۲۸ تا ۳۲ درجه باشد.

۱۵-ماهی لرزش نداشته باشد و مرتبا به عقب و جلو حرکت نکند.

به هر حال سعی کنید ماهی که انتخاب می کنید از هر لحاظ طبیعی و سالم باشد.

 

نکاتی که پس از خرید مهمند !

- سعی کنید ماهی جدید را قرنطینه کنید. برای جلوگیری از انتقال بیماری از مخلوط کردن ماهی هایی که از منابع مختلف خریداری کرده اید خود دار کنید.
- دیسکس های جوان باید چندین بار در روز تغذیه شوند تا رشد صحیحی داشته باشند.

- تعویض منظم آب در داشتن ماهیان سالم کمک شایانی می کند.

-از تغذیه دیسکوس با کرم توبی فکس جدا خودداری کنید.


Slim X Nature Keto Pills
چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1398 11:28 ب.ظ
Quality posts is the main to invite the visitors to go to see the
website, that's what this website is providing.
No Hype Keto Reviews
چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1398 01:48 ب.ظ
Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and actual effort
to generate a top notch article... but what can I say...
I hesitate a whole lot and never manage to get anything done.
NRG 99 Reviews
سه شنبه سیزدهم اسفند 1398 11:14 ق.ظ
I am impressed with this website, rattling I am a fan.
Nature Crave Keto Review
شنبه دوازدهم بهمن 1398 09:18 ق.ظ
This site definitely has all the info I wanted about this subject and didn?t know who to ask.
IntelliFlare IQ Review
چهارشنبه بیست و هفتم آذر 1398 07:56 ب.ظ
I enjoy, lead to I found exactly what I used to be having a look for.
You have ended my four day long hunt! God
Bless you man. Have a nice day. Bye
http://ketogenicvalleyketo.com/
دوشنبه هجدهم آذر 1398 04:14 ب.ظ
Thanks for finally talking about >ماهیان آکواریومی - دیسکس <Liked it!
http://ulvis.net/liquidearthcbdreview53154
چهارشنبه ششم آذر 1398 08:41 ب.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am experiencing troubles with your RSS.
I don't know the reason why I am unable to subscribe to it.

Is there anybody getting identical RSS issues? Anyone that knows the solution will
you kindly respond? Thanx!!
https://demo.osclassthemes.org/user/profile/197912
چهارشنبه بیست و دوم آبان 1398 05:59 ب.ظ
Outstanding quest there. What occurred after? Take care!
Caesartenze Reviews
شنبه چهارم آبان 1398 05:23 ب.ظ
Very efficiently written post. It will be valuable to
everyone who employess it, including yours truly :).
Keep up the good work - for sure i will check out more posts.
http://caligardencbd.net/
شنبه چهارم آبان 1398 02:39 ب.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme.
Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?

Plz reply as I'm looking to create my own blog and would
like to know where u got this from. kudos
Unknown
یکشنبه بیست و هفتم مرداد 1398 04:39 ب.ظ
What a material of un-ambiguity and preserveness of
valuable know-how about unpredicted feelings.
Wonderfull Keto Diet
سه شنبه بیست و دوم مرداد 1398 06:09 ق.ظ
For hottest information you have to pay a visit web and on world-wide-web I found this site as a best web page for
newest updates.
Unknown
شنبه دوازدهم مرداد 1398 12:26 ب.ظ
Awesome post.
Keto Plan Classic Formula Review
پنجشنبه دهم مرداد 1398 09:01 ق.ظ
Nice blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using?

Can I get your affiliate link to your host? I wish my
web site loaded up as fast as yours lol
Alor Blend Serum Reviews
یکشنبه ششم مرداد 1398 08:21 ق.ظ
It's really a great and helpful piece of information. I am happy that you shared this useful
info with us. Please keep us informed like this.
Thank you for sharing.
Dura Burn Keto Reviews
پنجشنبه بیست و هفتم تیر 1398 05:39 ق.ظ
Everything is very open with a clear description of the challenges.
It was truly informative. Your website is very helpful.
Many thanks for sharing!
http://2.gp/PgAz
چهارشنبه بیست و ششم تیر 1398 01:54 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a article
author for your weblog. You have some really great articles and I
feel I would be a good asset. If you ever
want to take some of the load off, I'd really like to write some content for your blog
in exchange for a link back to mine. Please blast me an email
if interested. Many thanks!
https://www.gaiaonline.com/profiles/mcnallymcintyre01/43733841/
چهارشنبه بیست و ششم تیر 1398 01:51 ق.ظ
I do believe all the ideas you have introduced for your post.

They are really convincing and can certainly work.
Nonetheless, the posts are too short for novices. Could you please prolong them a little from next time?

Thanks for the post.
https://theconversation.com/profiles/franklin-cash-761382
چهارشنبه بیست و ششم تیر 1398 12:00 ق.ظ
Loving the info on this web site, you have done great job on the content.
https://zzb.bz/mwQ9k
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 11:33 ب.ظ
You actually make it appear really easy with your presentation however I in finding this matter to be
really one thing which I feel I would never understand.
It sort of feels too complex and very huge for me.
I'm taking a look forward for your subsequent post, I will try to get the
grasp of it!
https://www.sendspace.com/file/o4catk
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 11:30 ب.ظ
Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your web site is
fantastic, as well as the content!
https://weheartit.com/mathiassenbolton8
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 10:55 ب.ظ
Hello! I could have sworn I?ve visited your blog before but
after browsing through some of the posts I realized it?s new to me.
Anyways, I?m certainly pleased I stumbled upon it and I?ll be bookmarking it and checking back often!
https://www.gapyear.com/members/williamson72emerson/
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 10:20 ب.ظ
I saw a lot of website but I believe this one has got something extra in it.
https://www.gapyear.com/members/whitneymcbride3/
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 09:57 ب.ظ
Hello! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 4!
Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!

Carry on the outstanding work!
https://forums.huduser.gov/member.php?action=profile&uid=219557
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 09:43 ب.ظ
Definitely consider that which you said. Your favourite reason seemed to
be on the internet the easiest factor to be mindful of.
I say to you, I certainly get annoyed at the same time as folks think about
worries that they just don't know about. You
controlled to hit the nail upon the highest and outlined out the entire thing
without having side effect , other people can take a signal.
Will likely be again to get more. Thanks
http://foremandaley78.bravesites.com/entries/general/preparation-is-key-to-a-successful-start-up-business
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 09:39 ب.ظ
I like the helpful info you provide in your articles.
I will bookmark your weblog and check again here frequently.
I'm quite sure I'll learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!
https://www.liveinternet.ru/users/astrup_potter/post456678111
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 09:37 ب.ظ
I gotta bookmark this internet site it seems handy handy.
http://xurl.es/dpe9t
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 09:36 ب.ظ
What i don't realize is actually how you're now not actually a lot more neatly-preferred than you might be now.
You're so intelligent. You realize thus significantly in terms of this topic, made me in my view consider it from so many varied angles.
Its like men and women are not involved except it's something to accomplish with Woman gaga!
Your own stuffs great. All the time maintain it up!
http://adfoc.us/x71818368
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 09:29 ب.ظ
Some times its a pain in the ass to read what website owners
wrote but this site is really user genial!
http://adfoc.us/x71879965
سه شنبه بیست و پنجم تیر 1398 09:23 ب.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great.
I don't know who you are but certainly you're going
to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : حامد زیدآبادی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظرشما این وبلاگ در چه سطحی قرار دارد؟


نویسندگان

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو