ماهیان آکواریومی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

پنکوسی

به ادامه مطلب بروید


پنگوسی ها جزو ماهی های پر تحرک و درشت آکواریوم به حساب می آیند . این ماهی ها جزو خانواده Pangasiidae و جزو ماهی ها بومی شرق و جنوب شرقی آسیا و ماهی های خوراکی محسوب می شوند . در آکواریوم تا 45 سانتیمتر و در طبیعیت گاه تا 2 متر هم رشد می کنند . پنگوسی ها دارای دو گونه متفاوت هستند که یک گونه از آنها گوشتخوار و شدیدا مهاجم است و گونه دیگه گیاهخوار و صلح طلب . علامت مشخصه این دو گونه به این صورت است که پنگوسی های گوشتخوار سیاه رنگ هستند و باله پشتی آنها تیز و شبیه کوسه می باشد و از بینایی نسبتن بیشتری از گونه گیاهخوار برخوردارند نیز فك و دهان پنگوسیهای ماهیخوار بزرگ تراست چون انها طعمه های زنده را غافلگیر و شكار می كنند .
ولی نوع گیاهخوار زمینه بدن نقره ای فام ، با
خطوط طوسی رنگ افقی دارد که از دم تا ناحیه سر کشیده شده و دو جفت سبیل باریک در در دو طرف دهان قرار گرفته است که به رنگ سفید و زال هم دیده می شود . این ماهی ها دارای فلس نیستند و پوستی لیز و براق دارند . گونه گیاهخوار این ماهی دارای بینایی بسیار ضعیفی است و بیشتر از طریق بویایی و گیرنده های حسی واقع در ناحیه سبیل ها غذا را پیدا می کند به همین دلیل هم ماهی شدیدا ترسویی است و چندان مناسب آکواریوم نیست . با کوچکترین ضربه ای که به شیشه آکواریوم وارد بیاید این ماهی ها دچار ترس و استرس می شوند و گاه از آب به بیرون می جهند . حتی خاموش و روشن کردن پمپ هوا یا فیلتر و یا چراغ بالای آکواریوم و رد شدن از جلوی آکواریوم هم باعث وحشت این ماهی ها می شود که گاه به خودشان آسیب وارد می آورند و دچار استرس ماهی های دیگر می شوند . همین مساله باعث شده است تا مناسب نگهداری در آکواریوم نباشند و در واقع این ماهی ها رو در استخرهای سیمانی و طبیعت نگهداری می کنند و پرورش می دهند . نوع گیاهخوار این ماهی باید حتما بصورت گروهی نگهداری شود و اگر بصورت تک باشد غذا نمی خورد و اعتصاب می کند و خواهد مرد . از نکات مهم دیگر در نگهداری این ماهی ها این است که آکواریوم آنها باید دارای نور متوسط و یا ضعیفی باشد و اگر نور شدید باشد این ماهی ها در نقطه ای که نور ضعیف تر باشد جمع می شوند و دائم در آن منطقه بالا و پایین می روند . حتا نور شدید باعث استرس بیشتر آنها می شود!


فقط گونه گوشت خوار این ماهی است که بعلت بینایی قوی تر و آرام تر بودن از جهت استرس , مناسب نگهداری با گونه های گوشتخوار است . در ضمن ارزش نوع گوشتخوار این ماهی به باله های بلند آن است و هر چقدر باله هایش بلند تر باشد ارزش بیشتری دارد . نوع گوشتخوار، از ماهی های ریز زنده و غذاهای گوشتی مثل دل چرخ شده با میگو بخوبی تغذیه می کند .
این ماهی همه چیز خوار هست و در حوضچه های سیمانی آنها
را با موز و سبزیجات و برنج و قطعات ماهی و مرغ و گوشت و کاهو و ژلاتین تغذیه می کنند . نیاز به مکانی وسیع برای شنا کردن دارند و بهتره کمتر از 3 عدد نگهداری نشوند و بهترین حالت 4 تا 6 عدد است . پنگوسیها نسبت به تغییر دما و كاهش آن بسیار حساسند و در صورت پائین بودن دما دچار بیماری سفیدك می شوند. دمای 26 تا 28 درجه و آبی با درجه کمی اسیدی رو می پسندند . مشکلی که در موقع حمل و نقل این ماهی ها بوجود می آید این است که گاهی دچار استرس می شوند و وقتی به آکواریوم انداخته می شوند تا مدتی وارونه و بی حرکت در آب غوطه ور می مانند که باعث وحشت آکواریومیست های کم تجربه می شود ! اما بعد از مدت کوتاهی کم کم ماهی به حالت عادی بر میگردد و شروع به شنا کردن می کند . این حالت اغلب برای ماهی های درشت تر اتفاق می افتد . درب آکواریوم رو برای این ماهی حتما باید بست چون این ماهی از آب به بیرون می جهد . این ماهی بطور خاصی علاقه زیادی به خوردن نخود فرنگی پخته که پوستش را کنده باشند و کمی له شده باشه دارد .این ماهی جزو ماهی های با دوام است و می توان  با تمام انواع شارک ها در یکجا نگهداری کرد . این ماهی ها همچنین در جنوب شرقی آسیا طرفداران زیادی در ورزش ماهیگیری دارند  .تولید مثل پنگوسی ها در شرایط خاصی انجام می شود و نیاز به هورمونهایی مثل Clarius دارد .

 

این گونه از ماهیان بزرگ در كشورهای جنوب شرقی آسیا همچون تایلند ، مالزی و ویتنام یافت می شوند . كوسه ی ملون یا پنگوسی نامی است كه به این ماهی اطلاق می شود و علتش هم به خاطر نحوه ی شنا كردن آن در میانه ی آب و یا شباهت ظاهری اش با هم نام خود(كوسه) می باشد . این ماهیان به خانواده ی پنگاسیده ها (PANGASSIDAE) تعلق دارند . این خانواده شامل تعدادی ماهی است كه همگی بومی جنوب شرقی آسیا بوده و حداقل تا 45 سانتیمتر رشد می كنند . به جهت اندازه ی بزرگ و زندگی جمعی آنها اغلب شكار شده و به عنوان غذا مورد استفاده قرار می گیرند . پنگوسی می تواند به وزنی بالغ بر 15 كیلوگرم برسد و بزرگی در حدود 120-100 سانتیمتر داشته باشد . سرعت رشد بسیار بالائی دارند و در عرض 4 سال به بلوغ جنسی می رسند . پنگوسی ماهی بسیار عصبانی است . همچنین قدرت بینایی اونیز بسیار ضعیف است .دمای مناتسب برای این ماهی ۲۵-۳۰ درجه بوده و به آب سبک و یا کمی سنگین نیاز دارد.

این عصبانیت و هیجان اغلب هنگامی كه بصورت انفرادی نگهداری شوند تشدید می شود . برای جلوگیری از ترسیدن ماهی كه موجب آسیب به خود ماهی و همچنین به دكوراسیون آكواریم می گردد از ضربه زدن به شدت بپرهیزید . این ماهی در عمیق ترین نقاط رودخانه ها می ماند و بدین ترتیب در فصول بارانی یافت می شود . برای رشد بهتر و همچنین شادابی ماهی سعی كنید بیشتر از 3 تا از این ماهی را داشته باشید ولی به خاطر داشته باشید كه با بزرگتر شدنشان حس انزوا طلبی و همچنین محدوده طلبی آنها در مقایسه با قبل افزایش می بابد . در اسارت اندازه ی این ماهی ها به بیش از 55 سانتیمتر نمی رسد . ماهیان شاداب و فعالی هستند ولی از بینائی ضعیفی برخوردارند كه این امر موجب زود عصبانی شدن آنها می شود . این ماهیان در آبهایی با جریان تند زندگی می كنند و در هنگام جفت گیری در خلاف جهت آب مهاجرت می كنند . از آكواریومی با روشنائی زیاد و دكوراسیون كم خوششان می آید و برای تداعی كردن زاد بومشان بهتر است از چند گیاه شناور نیز در آكواریوم استفاده شود . آكواریوم گیاه كاری شده ی بدون دكوراسیون مناسب ترین تانك برای نگهداری آنها می باشد . پنگوسی به فضای زیادی برای شنا كردن نیاز دارد و چنین آكواریومی علاوه بر قرار دادن چنین فضایی در اختیار ماهی ، موجب عدم احساس شلوغی توسط ماهی می شود .


ضربه زدن به شیشه ، روشن كردن ناگهانی لامپ آكواریوم و حركات ناگهانی موجب ترسیدن این ماهی می شود كه در چنین حالتی ماهی خود را به اطراف تانك می كوبد و پس از مدتی در كف تانك به پشت یا بغل دراز می كشد و یا به سطح آب و یا گوشه ای از آكواریوم پناه می برد . پس از مدتی دوباره به حالت عادی برمی گردد و شروع به شنا كردن معمولی می كند . این ماهی در جوانی گوشتخوار است ولی با بزرگ شدن به سمت گیاه خواری پیش می رود . در جنوب شرقی آسیا پنگوسی در حوضچه هایی نگهداری و تكثیر می شود و توسط پس ماند آشپزخانه ها ، موز، سبوس برنج و برنج پخته تغذیه می شوند . این ماهی در اسارت بطور طبیعی تكثیر نمی شود .


تكثیر آن از طریق تزریق هورمونهای Clarius و ... انجام می شوند . بدین ترتیب تخم ها از ماهیان نر و ماده جدا شده و در ظرفی ریخته می شود و باهم مخلوط می گردند ، تخم ها در دمای 30 درجه پس از 30-24 ساعت فیلتراسیون بیرون می ایند و تبدیل به بچه می شوند.غذاهای گیاهی و گوشتی متنوع برای سلامتی آنها بسیار مناسب است . همچنین می توان از غذاهایی چون : میگو ، پلت ها و كرم خونی اسفناج سبوس برنج و سایر غذاها استفاده كرد . ممكن است در هنگام نقل و انتقال و بخصوص زمانی كه بصورت انفرادی نگهداری می شوند قهر كنند و غذا نخورند ولی جای نگرانی نیست می توان با دادن غذا مورد علاقه شان آنها را به روال عادی باز گرداند .


یكی از غذاهای پیشنهادی مخلوط غذاهای گیاهی چون اسفناج ، كاهو یا نخود فرنگی و ... سبوس برنج ، مرغ ، ماهی و ژلاتین است. بعد از مخلوط كردن مقداری ویتامین C و سایر ملزومات ماهیان ، به صورت یخ زده در اختیار آنها قرار دهید .

http://foodpulse.net/blog/34085/there-are-awesome-skin-care-product-and-bad-ones-how-to-tell-the-difference/
چهارشنبه سی ام بهمن 1398 02:11 ب.ظ
Hi there to every body, it's my first go to see of this webpage; this web site consists of amazing and really good material in support of readers.
Pure Canna Leaf CBD
چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1398 04:18 ق.ظ
You've made some decent points there. I checked on the web for
additional information about the issue and found most
people will go along with your views on this web site.
http://fburnplusketo.com/
سه شنبه پانزدهم بهمن 1398 01:59 ب.ظ
I don't normally comment but I gotta say thanks for the post on this
one :D.
Mountain Sky CBD Review
پنجشنبه سوم بهمن 1398 12:09 ب.ظ
I have recently started a site, the information you offer on this
website has helped me tremendously. Thanks for all of your time
& work.
Ultra Fast Pure Keto
یکشنبه بیست و چهارم آذر 1398 02:01 ب.ظ
Hi, I wish for to subscribe for this weblog to take
newest updates, therefore where can i do it please assist.
Bitcoin Superstar Website
جمعه بیست و دوم آذر 1398 02:38 ب.ظ
I've been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did,
the internet will be a lot more useful than ever before.
Buy Neulin online
جمعه یکم آذر 1398 02:45 ب.ظ
Tremendous things here. I'm very satisfied to peer your article.
Thank you a lot and I am looking ahead to contact you.
Will you please drop me a e-mail?
http://www.interleads.net/classifieds/user/profile/23304
جمعه بیست و چهارم آبان 1398 10:53 ب.ظ
wonderful put up, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this.
You should continue your writing. I am confident, you have a great readers'
base already!
Keto Fast X2
جمعه سوم آبان 1398 07:07 ب.ظ
I have read so many content on the topic of the blogger lovers
but this article is genuinely a nice piece of writing,
keep it up.
Keto Original Review
سه شنبه دوم مهر 1398 11:16 ق.ظ
Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I
am going through difficulties with your RSS.
I don?t understand the reason why I am unable to join it.
Is there anybody else getting the same RSS issues? Anyone that knows
the answer will you kindly respond? Thanks!!
Ketominal Slim Review
شنبه نهم شهریور 1398 06:43 ق.ظ
I like it when folks get together and share opinions.
Great site, keep it up!
https://justpaste.it/7mcpi
شنبه دوازدهم مرداد 1398 01:06 ق.ظ
Hi there, I discovered your blog by means of Google at the same time as looking for a comparable matter, your web site
got here up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hi there, simply turned into aware of your weblog through Google, and located that it is really informative.

I'm going to watch out for brussels. I'll be grateful for those who
proceed this in future. A lot of other folks might be benefited from your writing.
Cheers!
http://missnorbi.strikingly.com/
دوشنبه سوم تیر 1398 01:05 ق.ظ

With thanks. Lots of knowledge.

when will generic cialis be available cialis 5 mg cialis ahumada cialis dosage cialis taglich rx cialis para comprar acheter cialis meilleur pri cialis per paypa we choice free trial of cialis cialis ahumada
http://prepaden.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیر 1398 09:27 ق.ظ

You've made your position quite nicely!!
cialis arginine interactio opinioni cialis generico cialis mit grapefruitsaft cialis name brand cheap cialis online deutschland click here cialis daily uk opinioni cialis generico cialis y deporte what is cialis enter site natural cialis
cialis preise schweiz
شنبه یکم تیر 1398 06:45 ب.ظ

Nicely put, With thanks.
bulk cialis how do cialis pills work cialis preise schweiz buy brand cialis cheap click here cialis daily uk cialis sans ordonnance cialis online napol low cost cialis 20mg cialis para que sirve cialis canadian drugs
http://gardnasec.strikingly.com/
شنبه یکم تیر 1398 01:47 ق.ظ

Thanks! I like it.
when can i take another cialis get cheap cialis cialis coupons cialis pills price each effetti del cialis trusted tabled cialis softabs cialis 20mg preis cf buy cialis cialis tablets for sale import cialis
http://picqueme.strikingly.com/
جمعه سی و یکم خرداد 1398 09:33 ق.ظ

This is nicely put. .
buy cialis online cheapest cialis ahumada cialis price in bangalore cialis pills price each price cialis per pill cialis purchasing viagra cialis levitra we like it cialis soft gel cipla cialis online 5 mg cialis coupon printable
http://inabos.strikingly.com/
پنجشنبه سی ام خرداد 1398 04:57 ب.ظ

You actually suggested that perfectly!
discount cialis cialis professional yohimbe cialis 30 day trial coupon where do you buy cialis cialis prezzo in linea basso generic cialis online cialis generic cialis pill online buy cialis uk no prescription 5 mg cialis pharmacie en ligne
http://eqimtrac.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 10:32 ب.ظ

Thanks a lot! I value it!
can i take cialis and ecstasy cialis 20 mg best price click now cialis from canada ou trouver cialis sur le net cialis 50 mg soft tab wow look it cialis mexico usa cialis online buy cialis online cheapest canadian cialis viagra cialis levitra
buy tadalafil online
چهارشنبه بیست و نهم خرداد 1398 06:08 ق.ظ

Thanks a lot, An abundance of info.

cialis without a doctor's prescription cialis sans ordonnance cialis 20 mg cialis daily cialis e hiv cialis generico online deutschland cialis online cialis coupons prices on cialis 10 mg cialis sicuro in linea
what does cialis cost
سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 07:32 ق.ظ

Superb stuff. Many thanks!
cialis cost only best offers 100mg cialis cialis tadalafil online does cialis cause gout if a woman takes a mans cialis cialis 20 mg effectiveness estudios de cialis genricos cialis without a doctor's prescription prix cialis once a da canada discount drugs cialis
http://stitodat.strikingly.com/
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 04:39 ب.ظ

Regards, I like it.
cialis from canada effetti del cialis comprar cialis 10 espa241a i recommend cialis generico opinioni cialis generico generic cialis tadalafil opinioni cialis generico generic cialis 20mg uk cialis for sale prezzo cialis a buon mercato
Buy cialis online
دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 01:52 ق.ظ

You explained it very well.
5 mg cialis pharmacie en ligne order a sample of cialis cialis 200 dollar savings card click here cialis daily uk viagra vs cialis cialis generisches kanada cialis 200 dollar savings card cialis purchasing wow cialis tadalafil 100mg free generic cialis
http://predterve.strikingly.com/
شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 10:11 ب.ظ

Regards. Ample knowledge!

cialis canada on line cialis 5 mg scheda tecnica cialis billig cialis pills price each miglior cialis generico click here cialis daily uk trusted tabled cialis softabs cialis price thailand low cost cialis 20mg only now cialis for sale in us
Cialis canada
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 06:08 ب.ظ

You said it fantastically.
cialis online nederland precios cialis peru where do you buy cialis canadian discount cialis cialis prezzo in linea basso cialis farmacias guadalajara cialis vs viagra india cialis 100mg cost viagra cialis levitra cialis 20 mg cost
http://valatmind.strikingly.com/
جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 03:26 ق.ظ

Really lots of terrific facts.
click here take cialis we recommend cheapest cialis look here cialis cheap canada cialis name brand cheap cialis professional from usa cialis wir preise if a woman takes a mans cialis buy cialis online nz cialis tablets for sale cialis 05
http://checktesu.strikingly.com/
پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1398 01:33 ب.ظ

With thanks! Plenty of data.

click now buy cialis brand side effects for cialis cialis daily new zealand cialis vs viagra canada discount drugs cialis cialis professional from usa costo in farmacia cialis cialis name brand cheap cialis australian price cialis 5 mg buy
http://gaytresnie.strikingly.com/
چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 11:45 ب.ظ

You said it very well.!
cialis daily new zealand cialis authentique suisse cialis daily new zealand cialis generisches kanada try it no rx cialis when will generic cialis be available tadalafil 20 mg cialis 5mg prix american pharmacy cialis cialis name brand cheap
http://cialisvie.com/
سه شنبه بیست و یکم خرداد 1398 02:17 ق.ظ

You actually expressed this adequately.
cialis generico cialis soft tabs for sale how do cialis pills work buy online cialis 5mg how to purchase cialis on line legalidad de comprar cialis only here cialis pills cialis savings card prezzo di cialis in bulgaria click here cialis daily uk
cialisvie.com
یکشنبه نوزدهم خرداد 1398 08:44 ب.ظ

You stated it exceptionally well.
cialis generico milano prezzo cialis a buon mercato cialis herbs tadalafil 20 mg cialis farmacias guadalajara what is cialis buy cialis online cialis daily miglior cialis generico venta de cialis canada
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : حامد زیدآبادی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظرشما این وبلاگ در چه سطحی قرار دارد؟


نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic